County Mutual Committees

Image of a snow plow

There are four standing committees for the Wisconsin County Mutual Insurance Corporation and are comprised of county and municipal representatives. It is this hands-on involvement of our member owners that continues to position the company as a unique and successful presence in the insurance industry.

These committees include:

  • Underwriting
  • Claims
  • Investment
  • Loss Prevention/Workers' Compensation

In addition, there is a County Mutual Operations Oversight Committee.

  • Claims Committee
  • Chair: Bill Barribeau, Calumet County
  • Vice Chair: Wayne Hendrickson, Clark County
  • Hal Helwig, Sawyer County
  • Willie Johnson, Jr., Milwaukee County
  • Dee Kittleson, Bayfield County
  • Raymond Ransom, Jackson County
  • Wayne Wilson, Lafayette County
  • Claims Advisory Committee
  • Chair: Bill Barribeau, Calumet County
  • Vice Chair: Wayne Hendrickson, Clark County
  • Colleen Brandt, Portage County
  • William Goehring, Sheboygan County
  • LeRoy Haeuser, Ozaukee County
  • Hal Helwig, Sawyer County
  • David Hintz, Oneida County
  • Willie Johnson, Jr., Milwaukee County
  • Dee Kittleson, Bayfield County
  • Marie Koerner, Taylor County
  • Amy Pechacek, Milwaukee County
  • Raymond Ransom, Jackson County
  • Steve Rasmussen, Dunn County
  • Peter Sorce, Washington County
  • Robert Warnke, Winnebago County
  • Wayne Wilson, Lafayette County
  • Investment Advisory Committee
  • Chair: Lance Pliml, Wood County
  • Vice Chair: Willie Johnson, Jr., Milwaukee County
  • David Albrecht, Winnebago County
  • Dan Becker, Ozaukee County
  • Patricia Craig, Waupaca County
  • Jeffrey French, Barron County
  • Michael Furgal, Green County
  • Guy Gooding, Oconto County
  • Ronald Green, Calumet County
  • Carl Kietzmann, Waupaca County
  • Dick Koeppen, Waupaca County
  • Charles Orenstein, Winnebago County
  • Lee Rymer, Oconto County
  • Ted Sauve, Marinette County
  • Eugene Smith, Dunn County
  • Edmund Wafle, Juneau County
  • Fred Zaug, Waupaca County
  • Loss Prevention and Workers' Compensation Advisory Committee
  • Chair: Wayne Wilson, Lafayette County
  • Vice Chair: Hal Helwig, Sawyer County
  • Ted Cushing, Oneida County
  • Gerald Derr, Bristol County
  • Marion "Bud" Flood, Portage County
  • Brian Hoffmann, Sheboygan County
  • Patty Isaacson, Dunn County
  • Dennis Myers, Washington County
  • Elmer Ragen, Oconto County
  • Lee Rymer, Oconto County
  • Terry Stelzer, Wood County
  • Underwriting Advisory Committee
  • Chair: Thomas Wegner, Sheboygan County
  • Vice Chair: Jess Miller, Barron County
  • David Albrecht, Winnebago County
  • Frederick Clary, Richland County
  • Wayne Hendrickson, Clark County
  • Paul Millan, Forest County
  • Lance Pliml, Wood County
  • Eugene Smith, Dunn County
  • Fred Zaug, Waupaca County

Discover "The Mutual Advantage" Today